
Jak oszczędzać prąd
W dobie rosnących cen za energię elektryczną warto zastanowić się, w jaki sposób oszczędzać prąd w domu. W naszym artykule poznasz sposoby oszczędzania energii elektrycznej. Niskie zużycie prądu przekłada się na niższe rachunki i na dodatek jest bardziej ekologiczne.
Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
Mniejsze zużycie energii przekłada się na mniejsze rachunki. Istnieje mnóstwo sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu.
Energooszczędne oświetlenie LED
Jeżeli chcesz zaoszczędzić na oświetleniu, to wymień żarówki na oświetlenie LED. Żarówki typu LED są wykonane w technologii półprzewodnikowej, co zwiększa ich żywotność do nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin nieustannego świecenia. Stosując żarówki energooszczędne LED, oszczędzamy prąd, ponieważ w przypadku tradycyjnych żarówek zdecydowana większość energii zamieniana jest na ciepło.
Nowoczesne oświetlenie LED pozwala na nawet dziesięciokrotne zwiększenie efektywności świetlnej względem tradycyjnych żarówek. Wymianę żarówek zacznij od miejsc, w których przebywasz najczęściej.
Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu
Jeżeli posiadasz przydomowy garaż lub cenisz sobie estetyczne oświetlenie w ogrodzie, to dobrym rozwiązaniem może okazać się samowystarczalne źródło światła z dołączonym ogniwem solarnym oraz z wbudowanym czujnikiem zmierzchu lub ruchu w zależności od przeznaczenia. Takie udogodnienie prowadzi od zmniejszenia zużycia prądu. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju oświetlenia w technologii LED.
Oszczędzaj energię w kuchni
Większość z nas korzysta regularnie z urządzeń AGD. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz oszczędzać energię elektryczną podczas przygotowywania posiłków? Stare urządzenia AGD cechuje większe zużycie energii. Zmiana sprzętu na nowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, aby zaoszczędzić energię elektryczną.
Gotuj pod przykryciem
Pamiętaj, aby gotować pod przykryciem. Gotowanie z odpowiednio dopasowanymi pokrywkami pozwoli Ci zaoszczędzić około 30% energii elektrycznej. Aby zmniejszyć pobór energii, możesz także wyłączyć płytę grzewczą przed zakończeniem gotowania. Pamiętaj, aby wyposażyć się w naczynia z materiałów łatwo przewodzących ciepło. Zadbaj także o odpowiednio dopasowany rozmiar naczynia względem palnika. Zwróć uwagę na czystość płyty grzewczej tak, aby spód naczynia przylegał do niej całą swoją powierzchnią.
Czajnik elektryczny
Jeśli korzystasz z czajnika elektrycznego, to uruchamiasz go klika razy dziennie. Korzystaj z miarki pojemności nadrukowanej wewnątrz czajnika, ponieważ im więcej zbędnej wody wlejesz, tym dłużej będzie musiał ją podgrzewać. Czy wiedziałeś, że płyty indukcyjne pozwalają oszczędzić nawet 30% energii elektrycznej? Jest to możliwe dzięki samej konstrukcji płyty. Przetwarzają one energię w ciepło bezpośrednio w naczyniu. Przyczynia się to także do skrócenia gotowania nawet o 1/3.
Pieczenie w piekarniku i podgrzewanie
Piekąc potrawy w piekarniku, staraj się nie otwierać go zbyt często. Przygotowując niektóre potrawy, możesz śmiało wyłączyć piekarnik na 10-15 minut przed zakończeniem. Postaraj się piec kilka produktów jednocześnie. Jeśli chcesz coś rozmrozić, to warto to wyciągnąć dzień wcześniej i wstawić na czas rozmrażania do lodówki.
Pralka i zmywarka
Pamiętaj, aby zmywarka lub pralka była załadowana zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Te urządzenia pobierają sporo prądu, więc pranie kilku ubrań lub mycie kilku talerzy jest bardzo nieefektywne. Możesz także pomyśleć nad zakupem jednej z energooszczędnych pralek o wysokiej klasie energetycznej. Wypróbuj krótsze programy i niższe temperatury. Wiele pralek i zmywarek posiada tryb EKO. Wydłuża to ich czas pracy, ale pozwala także zaoszczędzić na wodzie i prądzie.
Lodówka
Lodówkę cechuje stałe zużycie energii elektrycznej. Staraj się nie otwierać niepotrzebnie lodówki. Nowoczesne lodówki w wysokiej klasie energetycznej cechują się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Wybierz klasę rozsądnie, ponieważ urządzenia o zwiększonym zapotrzebowaniu energii (te o niższej klasie) mogą kosztować Cię nawet 3-razy więcej w ogólnym rozrachunku za prąd.
Absolutnie nie wkładaj ciepłych lub – co gorsza – gorących dań do lodówki! Pamiętaj, aby ustawić w lodówce odpowiednią temperaturę. Na czas dłuższej podróży pomyśl nad całkowitym wyłączeniem urządzenia. Pamiętaj także o regularnym rozmrażaniu zamrażarki. Najlepiej będzie stosować się do zaleceń wskazanych przez producenta urządzeń elektrycznych zawartych w instrukcji obsługi.
Żelazko
Jak oszczędzać prąd w przypadku żelazka? Być może Twoje żelazko nie musi być nagrzewane do wysokich temperatur? Sprawdź metki swoich ubrań i postaraj się dobrać rozsądną temperaturę. Staraj się prasować rzadziej, ale większe serie ubrań.
Odkurzacz
Niezwykle istotną rzeczą jest wymiana filtru oraz woreczków w odkurzaczu. Niedrożny odkurzacz szybciej się nagrzewa, co momentalnie powoduje zwiększenie zużycia prądu. Skorzystaj także z możliwości regulowania ssania w odkurzaczu. Jeżeli odkurzasz panele podłogowe lub płytki to moc ssania możesz odpowiednio zmniejszyć. Większa moc przyda się jedynie w przypadku odkurzania dywanów, chodników lub wycieraczek.
Pracuj w świetle dziennym
Praca w świetle dziennym jest nie tylko zdrowsza, ale także lepsza dla naszego portfela. Jeżeli możesz, to staraj się pracować za dnia. Postaraj się tak zorganizować swój czas i przestrzeń wokół siebie, aby praca z wykorzystaniem naturalnego światła była przyjemnością. Pamiętaj także, że komputery oferują tryb oszczędzania energii. Jeżeli zamierzasz zakupić komputer, to spróbuj poszukać wśród mniej energochłonnych laptopów. Ładowanie telefonu jest teraz bardzo tanie, ale mimo to ustaw tryb oszczędzania energii. Pozwoli to na rzadsze sięganie po ładowarkę. Zmniejszenie jasności ekranu pozytywnie wpłynie na Twoje oczy.
Zaoszczędź pieniądze na ogrzewaniu elektrycznym
Jeśli ogrzewasz dom prądem, to nie blokuj dopływu ciepła na przykład zbyt blisko dosuniętą kanapą. Wypróbuj też ustawienia z niższymi temperaturami. Innym sposobem na mniejsze zużycie prądu do ogrzewania jest po prostu ubieranie się cieplej na co dzień.
Wyłączaj światło i urządzenia elektryczne
Nawet jeżeli planujesz wyjść na chwilę z pokoju, to warto wyrobić sobie nawyk wyłączania światła. Wyłączaj nieużywany sprzęt - to jedna z żelaznych zasad oszczędzania prądu. Rozsądnym rozwiązaniem jest używanie listew zasilających. Urządzenia podpięte do listwy możesz wyłączyć za jednym razem wygodnym wyłącznikiem.
Zmień dostawcę energii elektrycznej
Ceny prądu w ostatnim czasie poszybowały w górę. Jeśli martwią Cię zwiększone rachunki za energię elektryczną, to może odpowiedni moment na przejrzenie ofert. Masz prawo do zmiany dystrybutora energii. Skorzystaj z dostępnych porównywarek internetowych ofert. Jak to bywa często ze wszystkim, lepiej sprawdzić w kilku źródłach przed podjęciem decyzji. Dostawcy energii oferują tańszy prąd w nocy lub wczesnym rankiem tzn. taryfa nocna. Możesz spotkać także taryfy weekendowe. Jeżeli zdecydujesz się na zmianę dostawcy, to koniecznie dopytaj czy są dostępne jakieś dodatkowe promocje.
Docieplenie domu
Zazwyczaj słabym punktem każdego domu w kontekście stabilności cieplnej są okna. To przez nie ucieka znacząca ilość ciepła. Jednym ze sposobów oszczędzania energii elektrycznej uszczelnienie okien. Zwiększony rachunek za energię może być skutkiem nieefektywnej izolacji, zatem doskonałą inwestycją jest też ocieplenie budynku. Dom będzie wolniej wytracał ciepło, co wpłynie pozytywnie na Twój portfel. Inwestycję możesz zacząć od docieplenia dachu.
Instalacja fotowoltaiczna
Wykorzystaj promienie słoneczne Możesz skorzystać z dotacji na termomodernizację i zainstalować u siebie instalację fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd z energii słonecznej. Jest to sprawdzony sposób na oszczędzanie w dłuższym okresie. Dodatkowo wytwarzanie prądu ogniwami jest bardziej ekologiczne niż tradycyjne spalanie paliw kopalnych. Panele fotowoltaiczne emitują zdecydowanie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Taka inwestycja ma jednak jedną wadę. Zwraca się dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Dopiero po takim okresie zaczynamy oszczędzanie na rachunku z energię elektryczną.
Podsumowanie
Zatem jak oszczędzać prąd? Warto wypróbować przedstawione sposoby, aby zwiększyć oszczędność energii elektrycznej. Stosując się do rad zawartych w artykule, będziesz w stanie zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent na rachunku za prąd. Z całą pewnością istnieje jeszcze multum innych sposobów do odkrycia jak oszczędzać energię elektryczną. Warto oszczędzać prąd nie tylko ze względu na zasobność portfela, ale także ze względu na środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu oszczędzanie prądu wejdzie Ci w nawyk i będziesz chętnie dzielił się tą wiedzą z innymi.