Kategorie
Polecane
Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?
Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Najczęściej wykorzystywanym typem czujnika w oświetleniu LED-owym jest czujnik ruchu. Z roku na rok coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety takiego rozwiązania. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne, które ma automatyczne sterowanie, coraz częściej możemy spotkać w przydomowych garażach. W naszym artykule dowiesz się, jak działa czujnik ruchu, jakie są rodzaje czujników ruchu oraz dlaczego warto zainwestować w lampy z czujnikiem ruchu.

Jakie są rodzaje czujników ruchu?

Czujniki ruchu generalnie możemy podzielić na pasywne i aktywne. Rodzaj detektora użytego w instalacji ma duże znaczenie. Nieustanny rozwój w tej dziedzinie pozwolił na powstanie wielu typów sensorów. Jednym z najnowszych technologii są sensory tomograficzne. Schemat działania takich sensorów jest stosunkowo prosty i wykorzystuje bardzo dobrze poznane zjawiska fizyczne.

Czujnik PIR

Czujniki PIR (ang. Passive Infra Red), które analizują zakres podczerwieni, są w stanie wychwycić ruch w zasięgu kilku metrów. Czujniki PIR działają na zasadzie zbierania fal elektromagnetycznych z zakresu podczerwieni, niewidzialnego dla ludzkiego oka. Czujniki na podczerwień są umieszczone w hermetycznie zamkniętej metalowej obudowie. Jeden z dwóch czujników monitoruje przestrzeń, a drugi wykrywa wszelkie nagłe zmiany temperatury. Różnica, która powstaje na podstawie w tych dwóch czujników, daje impuls, który sygnalizuje ruch. Lampy LED wyposażone w czujniki na podczerwień świetnie nadają się do oświetlenia drzwi wejściowych w naszych domach. Montując czujnik PIR należy upewnić się, że:

  • czujnik został zamontowany na odpowiedniej wysokości, tak aby zwierzęta domowe nie mogły go uruchomić,

  • został zainstalowany w miejscach często uczęszczanych przez ludzi lub bezpośrednio przy wejściach,

  • w jego zasięgu detekcji nie występują źródła ciepła, które stanowią dla niego "fałszywy alarm".

Czujnik mikrofalowy — jak działa

Ustawienie czułości czujnika ruchu to cecha charakterystyczna czujników aktywnych. Detektor mikrofalowy jest jednym z popularniejszych tego typu rozwiązań. Detektory te stale wysyłają mikrofale i je odbierają. Mikrofale odbijają się od obiektów napotkanych na drodze, co umożliwia wykrycie ruchu. Jeśli cokolwiek poruszy się w polu detekcji, to sensor zmieni współczynnik odbicia obiektu, co jednoznacznie utożsamiane jest z ruchem. W zależności od indywidualnych preferencji możemy zdecydować kiedy zostanie wykryty ruch, dzięki potencjometrom, które posiada sensor. Co ciekawe, czujniki mikrofalowe potrafią wykryć ruch za np. płytą gipsowo-kartonową.

Czujniki dualne

Czujnik dualny jest hybrydą sensora PIR i sensora mikrofalowego. Czujnik dualny pozwala na wzajemne weryfikowanie się sensorów. Lampa LED z czujnikiem ruchu nie włączy się, dopóki oba sensory nie dadzą jednoznacznego sygnału.

Jak działa czujnik ultradźwiękowy?

Detektory ultradźwiękowe działają na takiej samej zasadzie jak czujniki mikrofalowe, lecz wysyłają i odbierają one fale o bardzo wysokiej częstotliwości tzn. fale ultradźwiękowe. Wykorzystują one dobrze znane zjawisko Dopplera. Jeden sensor wytwarza ultradźwięki, a drugi je odbiera. Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu wykorzystującym ultradźwięki jest trochę tańsze od wyżej wspomnianych.

Oprócz wymienionych technologii, w jakich produkuje się popularne sensory, warto wspomnieć także o czujnikach laserowych, tomograficznych oraz o czujnikach wibracji.

Cechy czujników ruchu

Obecnie przy wyborze czujnika ruchu warto kierować się jego kilkoma bardzo ważnymi parametrami. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania jego podstawowych parametrów. Ustawienie czujnika ruchu jest możliwe dzięki zintegrowanym w nim potencjometrom, które poprzez pokrętła regulują pracę samego czujnika. Warto także sprawdzić stopień ochrony IP danego czujnika ruchu. Im wyższy stopień IP, tym większa odporność na wodę i ciała stałe w postaci pyłów.

Zasilanie czujnika ruchu

Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu, może mieć zasilanie bateryjne (wspomagane przez panele solarne) lub sieciowe. Bateryjne zasilanie zaleca się stosować wszędzie tam, gdzie nie można użyć zasilania z instalacji elektrycznej.

Kąt detekcji

Czujniki ruchu charakteryzują się różnym kątem detekcji ruchu. Często można spotkać sensory o zakresie 180° oraz 360°. Lampa z czujnikiem ruchu w zależności od zastosowania może być montowana na ścianie lub na suficie. W zależności od typu lampy można ukryć sensor nawet za płytą gipsowo-kartonową.

Czujnik ruchu a warunki atmosferyczne

Niezwykle ważne jest, aby konstrukcja czujnika ruchu była odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Czujnik zintegrowany z oświetleniem LED musi być hermetycznie zamknięty, tak aby nic nie zakłócało jego poprawnej pracy. Oprócz warunków atmosferycznych warto zwrócić także uwagę, aby powierzchnia detektora nie była zabrudzona np. farbą. Dlatego należy go zabezpieczyć podczas malowania lub remontu.

oświetlony dom

Czy warto zainstalować oświetlenie z czujnikiem ruchu?

Zdecydowanie warto wyposażyć swoje oświetlenie w czujnik ruchu. Zapewni ono wygodę. Lampa z czujnikiem ruchu zwiększy bezpieczeństwo Twojego domu po zapadnięciu zmroku, odstraszając potencjalnych włamywaczy. Czujnik posiada możliwość regulacji czułości. Po odpowiednim dostosowaniu parametrów czujnik wykryje ruch interesujących nas obiektów.

Gdzie stosować oświetlenie z czujnikiem ruchu?

Automatyczne sterowanie oświetleniem możemy zastosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Samoczynne włączenie lampy jest pożądane we wszelkiego rodzaju klatkach schodowych, ale także w ciągach komunikacyjnych. Zamontowanie lampy z czujnikiem ruchu na klatce schodowej z pewnością zwiększa bezpieczeństwo i chroni przez potencjalnym potknięciem się o stopień i złamaniem ręki lub nogi. Dzięki zastosowaniu sensora lampa zapali się automatycznie, co oszczędza czas oraz energię elektryczną. Więcej o oszczędzaniu prądu przeczytasz w naszym wpisie. Lampy z czujnikiem ruchu są wyposażone dodatkowo w czujnik zmierzchu, który pozwoli detektorowi ruchu na działanie dopiero po zapadnięciu zmierzchu lub przy odpowiednim natężeniu światła.

Lampy LED z czujnikiem ruchu do stosowania na zewnątrz

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć lampę z czujnikiem ruchu na zewnątrz budynku. Zewnętrzne oświetlenie wyposażone dodatkowo w czujnik zmierzchu sprawdzą się doskonale jako oświetlenie dojść lub ścieżek prowadzących z warsztatu do domu. Pomogą one także spłoszyć potencjalnego włamywacza. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu dostępne w naszym sklepie internetowym posiadają specjalne potencjometry, które umożliwiają:

  • ustawienie czasu świecenia od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut,

  • regulowanie czujnika zmierzchu, tak aby określić optymalną jasność otoczenia, przy której lampa ma działać,

  • regulowany zasięg działania od 1 m do nawet kilkunastu metrów.

Lampy LED wyposażone dodatkowo w czujnik zmierzchu, który sprawi, że detektor ruchu będzie działał dopiero po zapadnięciu zmroku. Oczywiście czujnik zmierzchu można odpowiednio dostosować, tak aby pozwalał także na pracę w słabych warunkach oświetleniowych

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Lampy z czujnikiem ruchu są stosunkowo proste w montażu. Wystarczy do tego użyć kilku prostych narzędzi. Montaż lampy ogranicza się do przymocowania jej do ściany i podpięcia zasilania. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad BHP.

Jak ustawić czujnik ruchu i oświetlenie LED wewnątrz pomieszczeń

Częstym rozwiązaniem jest montowanie lampy z czujnikiem ruchu na nieoświetlonych schodach lub w ciągach komunikacyjnych. Czujnik ruchu charakteryzujący się niskim poborem prądu oraz możliwości regulacji sprawiają, że możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy w ogólnym rozrachunku za energię. Jeżeli uważasz, że światło w Twoim pomieszczeniu gaśnie zbyt szybko, to spróbuj wyregulować czas świecenia czujnika albo zamontuj czujnik obecności, który czas do wyłączenia oświetlenia ustawia za każdym razem w momencie wykrycia ruchu, a nie tak jak zwykły czujnik ruchu, który wyłączy się na krótki moment i ponownie załączy oświetlenie. Lampę z czujnikiem ruchu możemy z powodzeniem zainstalować w toalecie. Będzie to niezwykle wygodne, a zarazem higieniczne rozwiązanie. Krótki czas, w którym działa lampa może okazać się idealny do przedpokoju, a dłuższy czas świecenia będzie lepiej nadawał się do toalety do domu lub w miejscu publicznym

Podsumowanie

Obecnie na rynku króluje oświetlenie LED. Niezależnie czy planujesz zakup żarówki z czujnikiem ruchu, czy bez to bez wątpienia należy przyjrzeć się korzyścią, jakie daje dodatkowy sensor. Stosunkowo prosty montaż jest bardzo podobny, a nawet w wielu przypadkach identyczny jak montaż oświetlenia LED bez detektora. Nowoczesne żarówki z sensorem są tylko nieznacznie droższe od lampy bez czujnika. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, aby sprawdzić dostępne rodzaje lamp z czujnikiem ruchu do stosowania na zewnątrz jak i wewnątrz domu lub innych budynków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl