Kategorie
Polecane
Strumień świetlny i natężenie światła w domu - Wybór oświetlenia
Strumień świetlny i natężenie światła w domu - Wybór oświetlenia

Wybierając oświetlenie do domu powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na efekt końcowy. W poniższym artykule wyjaśnimy jak wybrać oświetlenie do domu, aby zagwarantować pomieszczeniom optymalny poziom doświetlenia a domownikom komfort użytkowania i wykonywania zadań w określonym miejscu. W tym celu zajmiemy się kwestią natężenia oświetlenia. Czym jest natężenie światła i jak jego strumień wpływa na oświetlenie wnętrza?

 

Natężenie oświetlenia - czym jest?

Natężenie światła to gęstość strumienia świetlnego, padającego na powierzchnię. Emituje je żarówka bądź inne źródło światła. Obraz, który widzimy jest tym ostrzejszy im wyższe jest natężenie światła. Zbyt słabe lub intensywne światło może niekorzystnie wpływać na wzrok. Warto więc dowiedzieć się jak dobierać natężenie aby zapewnić oczom komfort widzenia. Aby zorientować się w temacie, powinniśmy poznać takie pojęcia, jak luksy i lumeny.

Lumen to nic innego, jak jednostka miary strumienia świetlnego, informująca nas o tym jaką ilość światła emituje określone źródło. Jednostką natężenia oświetlenia jest luks (lx), który równa się lumenowi na m2. Wybierając żarówkę LED zwracajmy uwagę na informację dotyczącą ilości lumenów, im wyższa zawartość lumenów, tym jaśniejsza żarówka. Natężenie oświetlenia podane w luksach informuje nas o tym jakiej liczby lumenów na 1 m2 potrzebujemy.

Natężenie oświetlenia w praktyce

Przykładowo, aby osiągnąć natężenie światła, równe 1 luks (jednostka natężenia światła) na określonej powierzchni, musimy dostarczyć strumienia świetlnego o mocy 1 lx, który padnie na powierzchnię 1 m2. Aby rozpoznać twarz znajomej osoby, potrzebujemy 20 luksów, aby wykonywać proste czynności domowe, niezbędne będzie już 50 luksów. Jeżeli więc chcemy dobrać światło, które pozwoli nam na komfortowe wykonywanie codziennych czynności, wymagających estetyki, uwagi i precyzji, powinniśmy wybierać wyższe natężenie. Naturalne źródła światła z którymi mamy styczność na co dzień mają dosyć różną skalę, np. w wakacyjnych miesiącach przy bezchmurnym niebie osiągamy nawet 100 tys. luksów, a w grudniu, kiedy niebo jest zachmurzone, możemy liczyć na 1 tys. - 2 tys. Luksów.

zbyt mała ilość oświetlenia

Światło LED a prawidłowy poziom natężenia oświetlenia

Jeśli chodzi o miejsce pracy, każdy pracodawca zobowiązany jest przestrzegać określonych norm oświetleniowych, jakie rekomendują przepisy. Przede wszystkim powinien on zapewnić dostęp do słonecznego światła, będącego najkorzystniejszym, najzdrowszym i przede wszystkim naturalnym rodzajem oświetlenia. W okresie jesiennym i zimowym, poziom tego oświetlenia nie jest zadowalający, dlatego niezbędne jest prawidłowe dobranie źródła sztucznego światła. Jeśli poziom natężenia oświetlenia jest dopasowany, komfort pracy nie ulega pogorszeniu. Oświetlenie LED pozwala na emisję białego, chłodnego światła, doskonale wpływającego na koncentrację.

odpowiedni dobór źródeł i natężenia światła

Jak dobrać odpowiednie natężenie oświetlenia w domu?

Aby wybrać odpowiednie źródła światła do domu, należy zwrócić uwagę na parametry oświetlenia LED, które umieszczone są na żarówkach i oprawach LED. Oznaczenia te odnoszą się do ilości światła emitowanego, przez LED-y, w lumenach (pamiętajmy, że jednostka natężenia oświetlenia wyrażona jest w luksach, nie lumenach, które odnoszą się do miary strumienia świetlnego). Im większa liczba luksów, tym większe natężenie (lx) otrzymujemy. Dobierając oświetlenia należy również pamiętać o wielkości pomieszczenia i istniejących już źródłach światła.

oświetlenie blatu roboczego

Tradycyjna żarówka 60W, będzie mieć swój LED-owy odpowiednik o wartości około 806 lumenów. Ledowa alternatywa żarówki tradycyjnej o wartości 75W powinien posiadać 1055 lumenów, a w przypadku 100W - 1521. Wybierając żarówki LED, pamiętajmy, że kształt także ma znaczenie, ponieważ kuliste modele mają bardziej rozproszone światło. Mniejszy kąt rozsyłu 25-30o daje szansę uzyskania oświetlenia o natężeniu większym. Kolejny czynnik, jaki należy przeanalizować to rodzaj pomieszczenia. Mocniejsze żarówki, emitujące większy strumień świetlny, warto wybrać do miejsc, gdzie wykonujemy pracę, a te słabsze tam, gdzie oczekujemy wypoczynku i relaksu.

Jakie oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?

Natężenie oświetlenia w salonie powinno być równe około 100 luksów, co pozwoli nam na komfortowy wypoczynek, jeśli chcemy dobrać odpowiednią wartość oświetlenia do stanowiska pracy, będziemy już potrzebować 200-300 lx (fizyczna praca). W pracowniach jubilerskich, gdzie wymagana jest adekwatna precyzja, stosowane są ostre lampy, dające natężenie oświetlenia w wysokości nawet 1000 lx. W korytarzach, na schodach często stosuje się taśmy led.

taśma led na schodach

Aby otrzymać dokładny wynik niezbędny okazuje się luksomierz, można również skorzystać z mobilnej aplikacji, co jednak przełoży się na niższą precyzyjność pomiarów.W zależności od zastosowanych dodatków i materiałów wykończeniowych, strumień świetlny może przybierać nieco inny odcień, ale wartości te można uogólnić:

Typ pomieszczenia Wartość natężenia oświetlenia (lx)
Sypialnia i pokój dzienny 100-200 lx
Oświetlenie ogólne i kuchni 200-300 lx
Blaty robocze w kuchni 500-700 lx
Stół i jadalnia 300-500 lx
Oświetlenia ogólne w łazience 100-300 lx
Lustro, łazienka 500-700 lx
Korytarze, schody, przedpokój 50-100 lx
Strefa czytelnicza 300-500 lx
Prace precyzyjne 500-1000 lx
Oglądanie TV 20-50 lx

Podsumowanie

Znamy już podstawowe parametry, umożliwiające dobór oświetlenia. Warto więc dokładnie wziąć pod uwagę charakter pomieszczenia, istniejące źródła światła a następnie jego przeznaczenie. Dostępne dzisiaj technologie pozwalają na regulowanie natężenie oświetlenia, możemy zmniejszać intensywność strumienia świetlnego padającego na powierzchnię przy pomocy przełącznika lub mobilnej aplikacji. Można również proces ten zautomatyzować według własnych potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl