Kategorie
Polecane
Taśmy led - rodzaje, oznaczenia, zasilanie i montaż
Taśmy led - rodzaje, oznaczenia, zasilanie i montaż

Taśmy led - rodzaje, oznaczenia, zasilanie i montaż

Taśmy LED zwane również potocznie paskami LED oraz listwami LED to na rynku jedna z najpopularniejszych form oświetlenia, która daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Proste w montażu a przy tym energooszczędne i odporne na uszkodzenia mechaniczne paski LED nadają charakteru każdemu wnętrzu. Ze względu na swoją różnorodność mają wręcz nieograniczone zastosowanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zatem czym są taśmy LED? Jakie są ich rodzaje i oznaczenia? Odpowiedzi poniżej!

Co to jest taśma LED?


Taśma LED to zbiór równolegle ze sobą połączonych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych na elastycznej taśmie PCB o szerokości około 8 mm o dowolnej długości. Najpopularniejsze w sprzedaży występują paski o długości 5 metrów, które można dzielić na mniejsze kawałki.


Rodzaje diod LED


Do produkcji taśm ledowych wykorzystywane są cztery różniące się między sobą rozmiarem, mocą i ilością pobieranej energii rodzaje diod. Wyróżniamy:

Diody SMD LED 3528
Diody LED 3528 o wymiarach 3,5 x 2,8 mm montowane w taśmach charakteryzują się niskim poborem energii (4,8w/m) i mocą od 6 do 8 lumenów. Wykorzystywane są w celach dekoracyjnych i ozdobnych na przykład do podświetlania szafek czy listew przypodłogowych.


Diody SMD LED 5050
Taśma LED 5050 wyposażona jest w diody o wymiarach 5,0 x 5,0 mmm i emituje światło mocniejsze od jej poprzedniczki, bo od 16 do 22 lumenów. Najpopularniejszy model to ten o mocy 14,4 W/m. Mogą być stosowane jako główne źródło światła.


Diody SMD LED 5630
Wymiary diody to 5,6 x 3,0 mm a pobór mocy wynosi 18 W/m. Taśma SMD LED 5630 generuje znacznie więcej ciepła niż standardowe paski LED, dlatego zaleca się umieścić ją w specjalnym aluminiowym profilu. Przegrzanie wpływa niekorzystnie na jasność i żywotność pasków LED.


Diody SMD 2835
Dioda 2835 generuje od 20 do 26 lumenów, a pobór mocy wynosi 0,2 W. Charakteryzuje się najwyższą żywotnością i najlepszą wydajnością. Dzięki obecności radiatora diody nie przegrzewają się.
Skrót SMD (Surface Mount Technology) oznacza technologię montażu diod.

Co to jest taśma LED RGB?

Taśma LED RGB (Red, Green, Blue) emituje trzy barwy światła - czerwoną, zieloną, niebieską. Oznacza to, że taśma RGB ma w jednej większej diodzie trzy mniejsze diody emitujące powyższe kolory. Regulacja zmiany kolorów odbywa się za pomocą odpowiednio zaprogramowanego sterownika, który obsługiwany jest za pomocą pilota. Sterownik umożliwia zmianę kolorów, ale również pozwala ustawić poziom jasności oraz wybrać konkretny tryb pracy np. błyskanie.

Zasilanie taśmy LED

Każda taśma LED SMD musi być odpowiednio zasilana. Wybór zasilacza ma kluczowe znaczenie, ponieważ nieodpowiedni może spowodować awarię lub uszkodzenie komponentów oświetleniowych.
Zasilacz to urządzenie, które przekształca i reguluje prąd przemienny płynący z sieci na niższe, bezpieczne napięcie, które wymagają diody LED. Większość taśm wymaga zasilania prądem o napięciu 12 V lub 24 V w zależności od tego, jaki potrzebuje dana taśma.

Jak podłączyć zasilacz LED?

Taśmy LED nie można bezpośrednio podłączyć do sieci 230v , ponieważ uszkodzimy diody i spalimy taśmę. Kupując taśmę LED, warto zainwestować w gotowy zestaw, czyli zasilacz + taśma LED, które są już ze sobą połączone oraz posiadają instrukcję obsługi. Jeżeli jednak taśma i zasilacz kupione będą oddzielnie, najlepiej skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego elektryka, gdyż złe podłączenie z pewnością uszkodzi zasilacz.
Na większości opakowań znajduje się informacja, jaką moc i jaki strumień świetlny emituje taśma oraz jak ją zamontować i do jakich pomieszczeń jest przeznaczona.

Prawidłowe podłączenie taśmy jest kluczowe

Moc taśmy LED

Istnieją trzy sposoby montażu taśmy LED w zależności od zastosowania.


Za pomocą dwustronnej taśmy
Użycie dwustronnej taśmy do montażu to najczęściej stosowana technika. Taśmy wyposażone w klejący pasek znajdujący się na odwrocie. Wystarczy wybrać miejsce, odkleić folię zabezpieczającą klej i przyłożyć taśmę do dowolnej powierzchni. Taki montaż stosowany jest tylko do użytku wewnętrznego.


Za pomocą uchwytów
Drugim sposobem montowania taśm LED jest za pomocą znajdujących się najczęściej w komplecie uchwytów. Ta metoda instalacji często wymaga nawiercenia dziur w podłożu.


Za pomocą aluminiowego profilu
Montaż profilu polega na przykręceniu go do powierzchni wkrętami z płaską główką. Po zamontowaniu profilu za pomocą dwustronnej taśmy wklejamy pasek LED, a następnie instalujemy klosz, wciskając go w profil. Tego typu oświetlenie możliwe jest w zastosowaniu zewnętrznym.

Klasy ochrony taśm LED

Klasa ochrony oznacza stopień zabezpieczenia całego układu przed oddziaływaniem wilgoci i pyłów. Oznaczona jest literami IP i wyróżniamy:

  • IP20-taśmy nadają się tylko i wyłącznie do użytku wewnętrznego
  • IP44-zabezpiecza przed wnikaniem ciał stałych większych niż 1 mm.
  • IP65 lub IP63-taśmy można używać w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, ale nie na zewnątrz.
  • IP68-taśmy te są wodoodporne i odpowiednie do stosowania na zewnątrz.

Podsumowanie

Oświetlenie oparte na technologii LED jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią oświetleniową. Wszechstronność, niskie rachunki, przyjazne dla środowiska, trwałość, łatwość w montażu to tylko krótka lista zalet płynących z zastosowania oświetlenia LED.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl