Kategorie
Polecane
Oświetlenie rowerowe - rodzaje i funkcje
Oświetlenie rowerowe - rodzaje i funkcje

Oświetlenie rowerowe - rodzaje i funkcje

Jeśli jeździsz na rowerze po zmroku, musisz mieć pewność, że inni użytkownicy drogi Cię widzą. Oświetlenie rowerowe to bardzo istotny element każdego roweru i nie należy go bagatelizować. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo na rowerze, inwestycja w dobry zestaw lampek rowerowych jest niezbędna.

Dobry zestaw świateł rowerowych nie tylko pomoże innym użytkownikom dróg dostrzec Cię, ale również pozwoli im to zrobić z dość dużej odległości w niesprzyjających warunkach. Ten artykuł ma na celu dostarczenie informacji na temat tego, czym są światła rowerowe i jak wybrać odpowiedni zestaw dostosowany do swoich potrzeb.

Rodzaje oświetlenia rowerowego

Generalnie oświetlenie rowerowe możemy podzielić na 3 rodzaje: światło tylne, światło przednie ostrzegawcze oraz światło przednie oświetlające.

Lampki rowerowe przednie oświetlające

Jest to bez wątpienia najmocniejsze oświetlenie rowerowe. Przednie światła rowerowe będą oświetlać drogę bezpośrednio przed Tobą. Dzięki temu są idealne do jazdy po zmroku lub o zmierzchu, gdy nie ma zbyt wiele światła. Przednie światła rowerowe są często mocowane do kierownicy, choć niektóre są przeznaczone do montażu na widelcu. Na rynku znajdziemy przeróżne modele, które oferują różny zakres kąta świecenia, różną moc światła, a także tryb świecenia. Światło przednie oświetlające powinno świecić światłem ciągłym.

oświetlenie rowerowe przednie oświetlające

Lampki rowerowe przednie ostrzegawcze

Światła przednie ostrzegawcze sprawdzą się podczas jazdy w ciągu dnia. Pozwalają one na informowanie innych użytkowników ruchu o tym, że się zbliżamy. Jednoślad musi być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne przednie i to właśnie światła ostrzegawcze są częściej spotykane w rowerach.

Oświetlenie tego typu produkuje światło o niewielkim natężeniu, jednak wystarczy ono, abyśmy byli zauważeni przez innych użytkowników ruchu. Zapewnią one widoczność i zwiększą przez to bezpieczeństwo na ścieżce rowerowej czy na jezdni. W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo różnych modeli lampek rowerowych.

Lampka w zależności od modelu może mieć różną optykę. Optyka lampki pozwala na rozproszenie się światła w kierunkach zgodnych z projektem producenta. Dzięki temu mamy lampy, które oświetlają drogą szerzej, lub emitują wąski strumień światła.

Tryby świecenia lampek ostrzegawczych

Lampki ostrzegawcze oprócz możliwości świecenia w sposób ciągły, oferują także tryb migający. Tryb migający pozwala na zaoszczędzenie energii, a także lepiej zwraca uwagę.

Dobre oświetlenie posiada także możliwość regulowania natężenia światła. To funkcja, która także pozwala na oszczędzanie energii i dostosowanie światła do warunków panujących na trasie.

lampka rowerowa na kierownicy

Lampki rowerowe tylne

Tylne światła rowerowe są zazwyczaj montowane na sztycy podsiodłowej lub z tyłu roweru. Tylne lampki pomagają oświetlić obszar za Tobą, dzięki czemu idealnie nadają się do jazdy po zmroku lub w godzinach zmierzchu, gdy nie ma zbyt wiele światła. Powinieneś zadbać o oświetlenie montowane z tyłu roweru, ponieważ jest to określone w przepisach ruchu drogowego. Lampki przeznaczone do montażu z tyłu roweru powinny emitować światło o barwie czerwonej. Oświetlenie o intensywnej barwie czerwonej pozwoli kierowcom na wcześniejszą reakcję.

oświetlenie rowerowe tylne

Kierunkowskazy

Jest to kolejny rodzaj oświetlenia rowerowego. Nie jest to niezbędne wyposażenie roweru, lecz bardzo ułatwia komunikację z innymi użytkownikami drogi. Oświetlenie do roweru tego typu często jest wyposażone w funkcję stop, dzięki której podczas hamowania lampka pali się na czerwono jeszcze intensywniej, co daje znać innym osobom za nami znak, że rozpoczęliśmy proces hamowania. Światło tylne z funkcją kierunkowskazu zazwyczaj wyposażone jest w dodatkowy pilot przewodowy lub bezprzewodowy, który pozwala na sterowania palcem. Pilot powinien być zamontowany na kierownicy w taki sposób, aby było wygodnie z niego korzystać podczas poruszania się.

oświetlenie rowerowe z funkcją kierunkowskazu

Oświetlenie na koła rowerowe

Źródło światła może być także montowane na kołach rowerowych. Jest to jednak rzadki widok na polskich drogach, a na dodatek rozprasza on kierowców samochodów osobowych.

Co zawiera dobry zestaw oświetlenia rowerowego?

Dobry zestaw oświetlenia rowerowego będzie miał kilka elementów: lampkę przednią oświetlającą, lampkę tylną i elementy montażowe, które zapewnią, że obie lampki będą bezpiecznie i stabilnie przymocowane do kierownicy i sztycy Twojego roweru. System montażowy będzie się różnił w zależności od tego, jakie lampki wybierzesz.

Niektóre lampki są wyposażone w uchwyt montażowy, podczas gdy inne są przeznaczone do mocowania na kierownicy lub sztycy siodełka za pomocą dołączonego gumowego paska. Niezależnie od systemu montażu, należy upewnić się, że można łatwo dostosować światła do swoich potrzeb. Światła powinny być łatwe do włączenia i wyłączenia oraz powinny emitować jasność dostosowaną do warunków jazdy.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie światła rowerowe?

Dobrym miejscem do rozpoczęcia wyboru najlepszych świateł dla Ciebie jest rozważenie warunków, w jakich jeździsz. Czy jeździsz głównie w dzień, czy też zazwyczaj jeździsz w nocy? W zależności od warunków jazdy możesz wybrać jeden rodzaj światła zamiast drugiego.

Jeśli jeździsz w ciągu dnia

Jeśli głównie jeździsz w ciągu dnia, zestaw świateł o dużej mocy może nie być najlepszym wyborem. Chociaż chcesz mieć jasne światła, nie chcesz również oślepiać nadjeżdżających pojazdów. Światło o mniejszej mocy i węższej wiązce zapewni, że nie będziesz oślepiać nadjeżdżających kierowców bez zmniejszenia jasności.

Jeśli jeździsz w nocy

Jeśli jeździsz w nocy, prawdopodobnie będziesz chciał jaśniejsze światło z szerszą wiązką, ponieważ światło o niższej mocy nie oświetli drogi przed Tobą.

Oświetlenie rowerowe a rodzaje zasilania

Podczas dokonywania zakupu zwróć uwagę na zasilanie, w jakie wyposażone jest światełko. Zasilanie rowerowe możemy podzielić na zasilanie bateryjne oraz zasilanie, które jest generowane przez człowieka poprzez pracę mięśni. Choć oba typy lampek mają swoje zalety, są sytuacje, w których jeden typ jest lepszy od drugiego.

Zasilanie bateryjne

Zasilanie bateryjne jest niezwykle wygodne. Niestety ten rodzaj zasilania wymaga, aby rowerzysta dbał o poziom naładowania baterii, ponieważ słabe baterie nie dostarczą wymaganej energii, aby lampka rowerowa mogła pełnić swoją funkcję. Baterie są świetne, ale pamiętaj, aby na dłuższe wyprawy zabrać ze sobą dodatkowy zestaw lub ładowarkę do akumulatorków wraz z upewnieniem się, czy podczas wycieczki będzie możliwość skorzystania z sieci elektrycznej. O tym, jak szybko będziemy potrzebowali wymienić lub naładować baterie decyduje głównie moc lampki.

lampka rowerowa przednia na zasilanie bateryjne

Zasilanie poprzez dynamo

Ten rodzaj zasilania jest świetny na krótkie przejażdżki lub na wypadek, gdy wiesz, że nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do źródła zasilania, aby naładować swoje baterie. Aby lampki rowerowe świeciły pełną mocą, wystarczy odrobina ruchu.

Zasilanie lampek przy pomocy akumulatora w rowerze elektrycznym

Ostatnio bardzo popularne rowery elektryczne oferują zasilanie lampek rowerowych za pomocą akumulatora. Jest to bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ rowerzysta i tak musi zadbać o odpowiedni poziom naładowania akumulatora.

Ile lumenów potrzebujesz?

Lumen to jednostka strumienia światła. Im więcej lumenów ma światło, tym jest jaśniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej lumenów ma światło, tym więcej mocy wymaga do działania. Podczas wyboru oświetlenia możesz posługiwać się tą jednostką, aby określić, jak jasne muszą być Twoje światła. Jeśli mieszkasz w obszarze wiejskim o mniejszym natężeniu ruchu, możesz prawdopodobnie wybrać lampkę z niższą liczbą lumenów. Jeśli mieszkasz w mieście lub w obszarze o dużym natężeniu ruchu, będziesz potrzebować oświetlenia o jaśniejszym świetle.

Każde źródło światła ma także swoją wydajność. Aby ją obliczyć, należy podzielić ilość lumenów przez moc światła wyrażoną w Watach. Im otrzymany iloraz będzie większy, tym bardziej wydajne będzie źródło światła.

Podsumowanie

Światła rowerowe powinny być zawsze bezpiecznie zamontowane. Należy pamiętać o wymianie świateł rowerowych, jeśli zaczynają działać nieprawidłowo. Ważne jest, aby utrzymywać lampki rowerowe w czystości. Słaba widoczność może narazić Cię na niebezpieczeństwo, dlatego pamiętaj o tym, aby Twoje światła rowerowe były zawsze sprawne, a poziom naładowania baterii był taki, aby energii wystarczyło nam na całą podróż lub trening.

Pamiętaj, że bezpieczna jazda oraz bardzo dobra widoczność to warunki konieczne do udziału w ruchu drogowym. W pełni oświetlony rower pozwoli zwiększyć komfort nie tylko rowerzysty, ale także innych uczestników ruchu. W naszym sklepie internetowym Azaris znajdziesz solidne i mocne światło oraz inne akcesoria do swojego roweru. Zapraszamy do zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl