
Oświetlenie LED w domu - czy światło LED jest szkodliwe?
Lampy LED stały się niemal podstawowym wyposażeniem każdego pomieszczenia w naszych domach. Głównym powodem wyboru technologii LED jest energooszczędność i nierzadko dodatkowe funkcje, które oferują producenci, np. zmiana koloru diody LED, lub lampy z czujnikiem ruchu. Żarówki LED zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej od tradycyjnych świetlówek, jednak czy technologia LED jest bezpieczna dla zdrowia?
Lampa LED - jak światło wpływa na organizm?
Wybierając technologię LED, zazwyczaj zwracamy uwagę na zalety oświetlenia. Długa żywotność, wydajność, czy możliwość zmiany barwy światła mogą być głównymi powodami wyboru takiego rozwiązania. Co więcej, w obecnych czasach sklepy oferują bogaty asortyment oświetlenia LED w różnych kształtach i rozmiarach, z możliwością wyboru ilości źródeł światła (żarówek). Lampy LED są łatwe w montażu i można je umieścić w każdym pomieszczeniu. Co z kwestią bezpieczeństwa? Czy warto wybrać do domu światło LED?
Oświetlenie LED i zdrowie
Za każdym razem, gdy mamy do czynienia ze sztucznym źródłem światła przez długi czas, możemy odczuć ból głowy lub jej zawroty, ból oczu, czy ogólne zmęczenie. Objawy nasilać się mogą szczególnie jesienią i zimą, gdy zażywamy bardzo mało naturalnego światła, a częste włączanie lamp jest niezbędne. Dodatkowe znaczenie ma brak przyjmowania witaminy D ze słońca, odpowiedzialnej za dobre samopoczucie i redukowanie stanów depresyjnych. Zbyt długie przebywanie w miejscu oświetlanym sztucznym światłem może doprowadzać do pogorszenia samopoczucia, jednak czy oświetlenie ledowe pogłębia zły nastrój?
Naukowcy badający wpływ oświetlenia ogólnego na organizm zgodnie stwierdzili, że istnieją trzy ryzyka związane z używaniem światła ledowego. Co ważne, rezultaty badań wykazały, że negatywne skutki oświetlenia występowały tylko w przypadku produktów niskiej jakości i bez certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo lamp. Jakie zagrożenia niosą za sobą słabe, niepotwierdzone certyfikatami lampy?
#1 Migotanie
Migotające oświetlenie LED może być na co dzień zupełnie niezauważalne. Żarówki i taśmy LED o niskiej jakości często oddają bardzo słabe, „trzęsące się” światło, które znacznie męczy wzrok, niejednokrotnie powodując bóle i zawroty głowy, czy problemy z koncentracją. Rozwiązaniem takich sytuacji jest zastosowanie produktu o zadowalającej jakości, potwierdzonego certyfikatami bezpieczeństwa.
#2 Światło niebieskie
Niecertyfikowane i tanie lampy LED wysyłają duże ilości szkodliwego dla zdrowia światła niebieskiego. Zazwyczaj dzieje się tak ze względu na wykorzystanie do obudowy lampy taniego luminoforu, odpowiedzialnego za ograniczanie emisji szkodliwego promieniowania. Zbyt długie oświetlanie wnętrza lampą bez odpowiedniego luminoforu naraża wzrok na schorzenia siatkówki, prowadzące do utraty widzenia centralnego. Aby zniwelować taki problem, warto na zakupach wspomóc się osobą, która zapewni fachowe doradztwo przy wyborze lampy do domu.
#3 Nadmierne oślepianie
Często lampy wiszące i taśmy LED emitują mocne światło, które wręcz oślepia domowników. Zbyt niska lampa wisząca i wykorzystanie taniej, niecertyfikowanej żarówki mogą w szybki sposób znacznie pogorszyć nasz wzrok. Co więcej, niejednokrotnie produkty bez certyfikatów posiadają wąski kąt świecenia, co sztucznie zwiększa jasność, jednocześnie ograniczając jego rozpraszanie się. Nie bez znaczenia jest również temperatura światła. Wybierając zbyt zimną barwę światła narażasz swoje oczy na zmęczenie, a w efekcie ich ból lub nawet pogorszenie wzroku.
Czy diody LED zawierają niebezpieczne substancje?
Badania naukowców jasno potwierdzają, że produkty słabej jakości mogą zawierać szkodliwe substancje. Mowa tu oczywiście o tanich, niemarkowych oprawach, najczęściej pochodzących z Chin. Takie oświetlenie może zawierać niebezpieczny dla zdrowia nikiel, arsen, miedź, czy ołów. Zazwyczaj substancje znajdywano w tworzywie tworzącym obudowę oświetlenia.
Jak wybrać bezpieczne lampy LED?
Istnieje kilka zasad, którymi należy kierować się, wybierając oświetlenie do domu. Podstawą jest dobranie produktów wysokiej jakości, adekwatnych do wnętrza. Sklepy internetowe zazwyczaj dzielą produkty na kategorie - pomieszczenia, dzięki czemu znalezienie odpowiedniej oprawy jest prostsze. W sklepie stacjonarnym jeśli potrzebujesz pomocy, doradź się fachowca.
Drugim krokiem jest wybór temperatury oświetlenia. Barwa światła ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku pracy przy sztucznym świetle. Wybierając oświetlenie, najlepiej zdecydować się na barwę najbardziej zbliżoną do naturalnego światła dziennego, a więc od 3500 do 4500 K.
Kolejną zasadą jest określenie mocy natężenia światła. Do codziennych domowych czynności najlepiej sprawdzi się oświetlenie o natężeniu 1000 luksów (lx), które oświetli całe pomieszczenie. Zbyt mocne natężenie może rzucać ostry blask, jednocześnie oślepiając mieszkańców. Warto także zainwestować w ściemniacz - sterownik regulujący poziom jasności.
Wybierając reflektory do oświetlenia kuchni lub łazienki miej na uwadze własne bezpieczeństwo. Często pomieszczenie narażone jest na występowanie nadmiernej wilgoci lub zanieczyszczeń, powodujących zniszczenia, rdzewienie, lub zwarcia. Planując zakup oświetlenia, wybierz świetlówki, które będą miały wysoki stopień szczelności, np. IP44.
Kolejnym, ale nieobowiązkowym krokiem jest podjęcie decyzji dotyczącej udogodnień. Często oświetlenie wyposażone jest w czujniki ruchu, włączające oświetlenie przy wykryciu ruchu, lub zdalne sterowanie, umożliwiające włączanie lub wyłączanie światła z dowolnego miejsca w domu, a nawet poza nim. Niektóre oprawy mają zamontowane oprogramowanie czasowe, przy pomocy którego można ustawić czas pracy lampy, a następnie wyłączenie jej.
Podsumowanie
Wybierając oświetlenie do wnętrz, podstawą jest zwracanie uwagi na jakość wykonania asortymentu oraz certyfikaty potwierdzające bezpieczne korzystanie z lamp. Aby lampy LED nie miały niekorzystnego wpływu na nasz organizm, należy zwracać uwagę zarówno na barwę światła, jak i jego natężenie.