Kategorie
Polecane
Jak działa lampa solarna? Właściwości i zastosowanie
Jak działa lampa solarna? Właściwości i zastosowanie

Jak działa lampa solarna? Właściwości i zastosowanie

Piękne oświetlenie ogrodu nie musi powodować wzrostu wydatków na energię elektryczną. Wystarczy wybrać lampy solarne, które w ostatnich latach nie tylko zyskały ogromną popularność, ale także dzięki właściwej technologii zapewniają dużo większe możliwości i natężenie światła.

Czy jednak wiesz, jak działa lampa solarna i co powoduje, że świeci tylko nocą? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj zasady funkcjonowania lamp czerpiących energię ze słońca oraz dowiedz się, jak jeszcze możesz je wykorzystać!

Lampy solarne — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Chyba nie ma takiej osoby, która by nie wiedziała, czym jest lampa solarna, jednak już dokładne zasady jej działania nie każdy potrafi dobrze określić. Zazwyczaj odpowiedź brzmi, że lampa solarna najpierw "zbiera" promienie słoneczne, a następnie zgromadzoną energię wykorzystuje do działania żarówki. To naprawdę spore uproszczenie, które warto jednak rozłożyć na czynniki pierwsze.

Budowa lampy solarnej

W skład typowej lampy solarnej wchodzi:

  • ogniwo fotowoltaiczne (panel solarny),
  • bateria lub akumulator magazynujący energię elektryczną,
  • sterownik (fotorezystor) odpowiedzialny za uruchomienie lampy po zmroku,
  • element świecący, czyli żarówka lub dioda LED.

Jak widać, budowa prostych lamp solarnych nie jest zbyt skomplikowana, co przekłada się także na coraz niższy koszt ich zakupu.

Warto jednak zauważyć, że wszystkie komponenty mogą być różnej jakości i wydajności, dlatego na rynku znajdziemy zarówno niewielkie lampki solarne o małej mocy, jak i duże modele dające naprawdę konkretną ilość światła.

Jak działa lampa solarna?

Pora omówić to, jak działają lampy solarne. Cały proces zaczyna się od promieni słonecznych, które padają na ogniwa fotowoltaiczne zamontowane zazwyczaj w górnej części oprawy lampy. Ogniwo magazynuje energię słoneczną, przekazując ją akumulatora. Lampy solarne czerpią energię przez cały dzień, aż do zapadnięcia zmroku.

Po zachodzie promienie słoneczne przestają docierać do lampy solarnej, co daje sygnał sterownikowi do rozpoczęcia wyzwalania światła poprzez żarówkę podłączoną do akumulatora. Co chodzi o to, jak mocno i długo świeci lampa solarna, to jest to zależne od ilości zgromadzonej energii. Niekiedy po bardzo słonecznym dniu lampki z wbudowanymi diodami LED potrafią wytrzymać nawet całą noc.

Mechanizm działania lampy solarnej jest raczej jednakowy dla wszystkich jej rodzajów, od mniejszych modeli ogrodowych, po spore lampy uliczne. Różnice tkwią jedynie w wielkości i wydajności baterii słonecznej czy specjalnych akumulatorach potrafiących zgromadzić większą ilość energii.

jak działają lampy solarne

Gdzie sprawdzają się lampy solarne?

Lampy solarne zewnętrzne mają naprawdę wiele zastosowań. Są to między innymi:

Dekoracja domu i ogrodu

Obecnie najczęściej szukamy dekoracyjnych lamp solarnych, które możemy wykorzystać do ozdobienia ogrodu lub balkonu. Ich spora zaleta to fakt, że światło słoneczne nic nie kosztuje, a do tego można je bez trudu zamontować praktycznie wszędzie. Są więc najtańszą formą oświetlenia zewnętrznego.

Temat lamp solarnych do ogrodu jest bardzo szeroki, bo tak naprawdę obecnie jest naprawdę ogromny wybór różnorakich modeli, od tradycyjnych, wbijanych w ziemię, po łańcuchy świetlne czy wzorów na kształt tradycyjnych lampionów.

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a oświetlenie solarne może z powodzeniem zastępować świece, tworząc podobny klimat w ogrodzie i na tarasie.

dlaczego lampa solarna świeci

Światło funkcyjne

Z pomocą lamp solarnych oświetla się często przydomowe obejście, zwłaszcza w okolicy drzwi wejściowych. Wiele modeli w tym celu posiada wbudowany czujnik ruchu, który pozwala oszczędzić zgromadzoną energię, odpalając żarówki tylko w momencie zbliżenia się do danego miejsca.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwimy sobie np. trafienie kluczem do drzwi, bez konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych i opłacania wyższych rachunków.

Lampę solarną możemy również zamontować w garażu lub budynku gospodarczym, gdzie nie potrzebujemy znacznej ilości światła, a jedynie ewentualnego doświetlenia. Wystarczy zakupić lampę o ogniwach fotowoltaicznych zamontowanych na osobnym panelu połączonym z nią odpowiednio długim przewodem.

Lampa na działce bez dostępu do sieci elektrycznej

Dobrej jakości lampa solarna potrafi dawać naprawdę mocne światło, dlatego to świetna alternatywa dla tych, którzy potrzebują oświetlenia na działce bez dostępu do prądu lub zwyczajnie chcą korzystać z ekologicznej energii słonecznej z przekonania.

Najlepiej wtedy wybierać urządzenia o dużej mocy i pojemności akumulatora, aby mieć pewność długotrwałego działania.

lampa solarna z diodami led

Lampa solarna — jak kupić właściwą?

Lampę solarną można kupić właściwie w każdym sklepie z oświetleniem lub wyposażeniem ogrodu, a często (zwłaszcza na wiosnę) znajdują się w ofercie promocyjnej zwykłych supermarketów. Ceny zaczynają się już od kilku złotych, jednak pamiętajmy, że lampa lampie nie równa.

Co więc zrobić, aby kupić dobrą lampę solarną, która posłuży nam nie kilka miesięcy, a kilka lat?

Na początku zwróćmy uwagę na jej producenta. Niestety większość tanich modeli pochodzi z Chin i niewiele mają wspólnego z dobrą jakością. Taka "dziadowska" lampa solarna nie tylko będzie dawać słabe światło, ale również prawdopodobnie szybko się zepsuje. Najlepiej wybierać urządzenia od sprawdzonego producenta, w razie potrzeby jeszcze zapoznać się z opiniami i co ważne przeznaczyć o kilka złotych więcej na zakup.

Dobrze jest także zapoznać się z pojemnością baterii lampy solarnej, zwłaszcza jeśli chcemy, aby świeciła ona długo i intensywnie. Na koniec sprawdźmy, czy dane lampy solarne wyposażone są w żarówki o odpowiedniej ilości lumenów. Jeśli ten parametr jest niski, to nie uzyskamy właściwego efektu.

lampy do ogrodu

Jak dbać o oświetlenie solarne

To, że panel lampy jest zasilany energią słoneczną, nie oznacza, że jest ona zupełnie bezobsługowa i możemy zapomnieć o jej istnieniu. Jeśli jednak tak zrobimy, to po jakimś czasie może okazać się, że lampa solarna mruga lub zupełnie przestała świecić.

Warto raz na jakiś czas usunąć zanieczyszczenia z płytki panelu solarnego, aby ten miał pełny dostęp do źródła światła i mógł w pełni naładować lampę solarną.

Pamiętajmy, że tego typu oświetlenie doskonale sprawdza się w miejscach, które w ciągu dnia są dobrze nasłonecznione. Oczywiście nie oznacza to, że w cieniu lampy zupełnie nie będą działać. Do naładowania wystarczy jakakolwiek ilość światła, jednak jego mniejsza ilość wpłynie na to, jak długo świeci lampa solarna.

Dobrze jest także schować lampy na czas zimy w bezpieczne miejsce, gdzie nie będą narażone na działanie ekstremalnych temperatur i dużej wilgoci. Te czynniki mogą wpłynąć na uszkodzenie, zwłaszcza modeli o niskich klasach szczelności.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl