Kategorie
Polecane
Jak wybrać kask dla dziecka na rower?
Jak wybrać kask dla dziecka na rower?

Jak wybrać kask dla dziecka na rower?

Twój maluch rozpoczyna swoją przygodę z rowerem, podróżując w pierwszym foteliku rowerowym? A może przemierza już świat na rowerku biegowym lub jest całkiem samodzielnym rowerzystą? Niezależnie od tego, na jakim etapie nauki jazdy na rowerze jest Twoje dziecko, w czasie każdej przejażdżki powinno mieć na głowie kask rowerowy. Jaki? Jak wybrać kask rowerowy, aby zapewniał bezpieczeństwo dziecku, a jednocześnie był wygodny?

Czy dziecko musi mieć kask rowerowy?

Nie ma przepisu, który nakazywałby nosić kask rowerowy. Rozsądek jednak podpowiada, że jego brak może zakończyć się źle - i nie ma znaczenia, czy to maluch, który podróżuje w przyczepce rowerowej lub foteliku rowerowym, przedszkolak rozpoczynający naukę jazdy na swoim własnym jednośladzie czy też wytrawny rowerzysta. W każdej chwili może zdarzyć się wypadek. Jeśli więc wpajamy dziecku dobre nawyki, to zakładanie kasku na głowę powinno być jednym z nich niezależnie od wieku dziecka.

Nie kupuj kota w worku - szukaj kasku z certyfikatem

Wybór dziecięcych kasków rowerowych jest ogromny, a ich ceny rozpoczynają się już od około 20 zł. Kiedy jednak gra idzie o bezpieczeństwo dziecka, nie należy oszczędzać - podobnie przecież postępujemy, kupując fotelik rowerowy albo planując zakup rowerka biegowego. Kask na rower powinien więc być tak jak reszta wyposażenia, dobrej jakości - nie tylko więc pasować na głowę dziecka, ale też być wykonany z trwałych materiałów i nowy.

Kask rowerowy dziecięcy - czasem kusi, aby kupić używany w dobrym stanie. Dziecko przecież zaraz z niego wyrośnie. Ale to nie jest dobre wyjście ze względu na fakt, iż materiały naturalnie zużywają się, tracąc swoją wytrzymałość na uderzenia. Skorupa kasku może więc wyglądać dobrze, ale nie masz pewności, że nie pęknie w czasie upadku. Wybierając kask, zawsze więc kupuj nowy.

Podobnie jak foteliki rowerowe, warto wybierać kaski z certyfikatem jakości, który poświadcza ich zgodność z unijnymi normami bezpieczeństwa. Kaski rowerowe dla najmłodszych dzieci (poniżej 7. roku życia) powinny mieć oznaczenie EN 1080, pozostałe natomiast EN 1078. Oznaczenia znajdziesz wewnątrz wybranego modelu.

mała dziewczynka siedząca w foteliku rowerowym, z kaskiem na głowie

Jak dopasować kask rowerowy?

Wybór kasku dla małych rowerzystów nie jest prosty również ze względu na konieczność jego poprawnego dopasowania do głowy. Jeśli wybierzesz kask za duży, nie będzie właściwie ochraniał głowy dziecka - będzie się przesuwał i spadał na czoło, odsłaniając tył głowy, czyli jej najbardziej wrażliwą na urazy strefę. Jeśli wybierzesz za mały, będzie uciskał głowę dziecka, powodując ból i niechęć do jego użytkowania.

Obwód głowy jest jednoznaczny z rozmiarem kasku. Jeśli Twoje dziecko ma obwód głowy wynoszący 52 cm, warto kupić model nieco większy, czyli 50 - 54 cm. Po pierwsze, dziecko szybko do niego dorośnie, a po drugie może się zdarzyć, że wybierzecie się na przejażdżkę w chłodny, wietrzny dzień - dobrze, jeśli pod kaskiem zmieści się nie tylko głowa, ale i czapka.

Ale nie tylko rozmiar kasku jest ważny - istnieje kilka innych aspektów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Jednym z nich jest waga - kask rowerowy dla rocznego dziecka nie może ważyć tyle co kask dla osoby dorosłej, spowoduje bowiem przeciążenie kręgów szyjnych. Wybierz więc model o wadze nieprzekraczającej ok. 200 g. Starsze dzieci, powyżej 7. roku życia, mogą już nosić kaski rowerowe o wadze ok. 300 g. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze kasku.

Właściwy rozmiar kasku

Jeśli więc chcesz uniknąć szybkiej wymiany kasku, dokładnie i starannie zmierz obwód głowy dziecka w jej najszerszym miejscu, przykładając miarkę krawiecką około 1 cm ponad linią brwi i prowadząc ją wokół głowy na tej samej wysokości. Miarka powinna przylegać do głowy, ale nie napinać się. Kaski rowerowe dla dzieci są zwykle regulowane - możesz je w razie potrzeby powiększyć lub zmniejszyć o 2 - 5 cm. Dzięki temu idealnie dopasujesz nieco zbyt luźny kask.

Budowa dobrej jakości kasku dla dziecka

Przeglądając ofertę kasków rowerowych, zwróćcie uwagę także na rodzaj zapięcia. Dobrej jakości kask rowerowy wyposażony powinien być po każdej stronie głowy w dwa paski boczne schodzące się pod uchem. Łączą się one sprzączką zapinaną pod brodą rowerzysty, zapewniając optymalną regulację kasku, który ma być nie tylko "przytwierdzony" do głowy, ale też unieruchomiony na niej. Kask nie może się przesuwać w żadnym kierunku - ani w przód, ani do tyłu, ani na boki.

kilkulatek jadący na rowerze

Kask na rower warto zawsze przymierzyć na głowę dziecka i sprawdzić, czy każdy pasek płasko leży na swoim miejscu. Możesz poprosić dziecko, aby pokręciło głową w różnych kierunkach - tak sprawdzisz czy kask rzeczywiście stabilnie i pewnie trzyma się głowy.

Obecność otworów wentylacyjnych również jest mile widziana w przypadku kasku dla dziecka - zapewniają one nie tylko przewiew i komfort noszenia, ale również obniżają nieco wagę kasku.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę kupując kask rowerowy dziecięcy?

Pierwszy kask rowerowy z pewnością ucieszy małego rowerzystę, ale zapewne tylko na chwilę. Kiedy minie początkowy zachwyt, użytkownik prawdopodobnie zechce rzucić go w kąt, wybierając niczym nieskrępowaną swobodę. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz kask w ulubionym kolorze swojego dziecka i z grafiką przedstawiającą jego ukochane postacie z bajek, zwierzęta czy pojazdy. Oferta kasków dla dzieci jest obecnie tak różnorodna, że bez problemu znajdziesz model spełniający wszystkie Wasze oczekiwania i wymagania.

Jazda na rowerze z dzieckiem w foteliku czy przyczepce lub będącym już samodzielnym użytkownikiem jednośladu - to wielka przyjemność i wspaniała okazja do korzystania z aktywności na świeżym powietrzu. Powinna być jednak przede wszystkim bezpieczna - więc tak jak zapinasz pasy bezpieczeństwa, wsiadając do samochodu, tak samo zawsze zakładaj dziecku (i sobie również) dobrej jakości kask rowerowy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl